5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü

Yeni Sayfa 1

 

   BASIN BÜLTENİ 

 

4 Aralık 2013

AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Hüseyin TANRIVERDİ, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türkiye’de Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilişinin 79. Yılı dolayısıyla yayımladığı mesajda Kadınların siyasette daha çok yer alması siyasetin dilini ve çehresini değiştirmesine olumlu etki yapacağını ifade etti.

 

Bizim medeniyetimiz kadına her zaman önem vermiş ve toplumun asli bir parçası olarak görmüştür.

 

KADINLAR TOPLUMUN VE AİLENİN TEMEL DİREĞİDİR.

 

AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Hüseyin TANRIVERDİaçıklamasında şunları belirtti:

 

"Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilen 1934 yılından günümüze kadar kadınlarımız, eğitimden sağlığa, yasama, yürütme ve yargıdan iş dünyasına, siyasetten ekonomiye kadar hayatın her alanında başarıyla görev almışlar ve almaya da devam edeceklerdir

Bugün her alanda kadın sayısının artıyor olması, değişim ve dönüşümün en somut örneğidir. Kadınlarımızın eğitimli, bilgili ve bilinçli olması sağlıklı bir toplumun ön şartıdır. Zira kadınlar, özelde ailenin genelde ise toplumun temelini oluşturmaktadırlar.

Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkı, ilk olarak Yerel Yönetimlerde tanınmıştır.

 

Dünyadaki gelişmiş birçok ülkeden önce 1930 yılında Belediye Kanununun Belediye Meclislerinde seçilme hakkı tanınması ilk kilometre taşı olmuştur.

 

1933 yılında Köy Kanunundaki değişiklikle, Muhtarlık ve ihtiyar heyeti seçimlerinde oy kullanma ve seçilme hakkı ile devam etmiş, 5 Aralık 1934 yılındaki seçimde kadın milletvekillerinin TBMM’de görev almasıyla önemli bir noktaya gelinmiştir.

 

Yerel yönetimler, toplumsal hayatta önemli bir yere sahiptirler. Yerel nitelikli sorunların çözümü ve yerel hizmetlerin halka sunulması mahalli idarelerin temel kuruluş amacıdır. AK Parti olarak, siyasette kadınlarımızın yer almasını sağlamak temel hedeflerimizden birisidir.

 

Ancak kadınlarımızın özellikle yönetimde ve siyasette yer alabilmesi, onun doğrudan tercihiyle ilgilidir. Kadının kendi tercihiyle katılmadığı bir yönetim ve siyasi harekette öne çıkabilmesi, etkin olabilmesi mümkün değildir.

 

AK Parti olarak zorlama bir yöntemle sırf kadın kontenjanımız olsun diye değil,  Yerel yönetimlerde daha fazla ve nitelikli bir şekilde kadınlar yer alması için çaba gösteren bir partiyiz.

 

Kadınlarımızı donanımlı bir şekilde siyasete kazandırmak ve teşvik etmek amacıyla siyaset akademisini hayata geçirdik.

 

Kendi medeniyet havzamıza yabancılaşmadan, kadınlık değerini layık olduğu düzeye yükselterek, bir kimlik dejenerasyonuna uğramadan çalışma hayatı ile aile hayatını mutlu bir şekilde bütünleştirmiş kadınlarımızın ülkemizi aydınlık geleceğe taşıyacağına inanıyoruz.

 

ÇÜNKÜ BİZİM MEDENİYETİMİZ KADINLARLA HAYAT BULMUŞTUR

KADINI YOK SAYAN TOPLUM, ADINI YOK SAYAN BİR TOPLUMDUR.

Bu duygu ve düşüncelerle 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü kutluyor, başta milletvekili, belediye başkan ve meclis üyesi arkadaşlarımız olmak üzere siyasette, iş hayatında olan tüm bayan arkadaşlarımıza başarılar diliyorum.

30839 Defa Görüntülendi.

Anket

Bize Nasıl Ulaştınız?