KAYBEDİLEN YILLAR

Türkiye terör yüzünden milyarlarca dolarını ve büyük potansiyel enerjisini yıllarca boşa harcadı. Şimdi bu en büyük sorun çözüme kavuşmak üzere. İktidar bir yıl sonra yerel seçim, ondan sonraki yıl cumhurbaşkanlığı ve sonra genel seçimler yapılacak olmasına rağmen çok büyük bir kararlılıkla çözüm için uğraşmakta. Muhalefetin her ikisi birden bu aşamada karşı duruşlarına devam ediyor. Onların içinde de aslında bu çözüm çabalarını destekleyenler bulunsa da bir kere hayır dedikleri için geri de dönemiyorlar ya da lider korkusu yüzünden konuşamıyorlar. Halk ise, iktidardan uzaklaşmayı göze almak pahasına terörü bitirecek çabaları başlatan ve sürdüren iktidara desteğini sürdürüyor hatta, genel seçimlerde gösterdiği teveccüh oranından da daha fazla bir oranda destek verdiği yapılan anketlerden anlaşılıyor.

Bugün iktidarın yaptığını hiçbir iktidar yapamadı. Türkiye bu çabaları bireysel nadir çabalar olarak yaşadı geçmişte. Bunu yapanları da yaptığına pişman etti. Çünkü Türkiye son otuz yıldır bir vesayet yönetimindeydi. Bunu bugün kimse inkar edemez. Bırakalım çok geçmişi, şurada birkaç yıl öncesini baktığımızda bu vesayetin gölgesini ve etkilerini görürüz. İktidar bile on yıl hükümet etse de gerçek iktidarını üç beş yıldır göstermekte. Türkiye terör sorunu yüzünden adeta bir örümcek ağı gibi bir yumakla sarılmış yıllarca. Kımıldayamaz, nefes alamaz, gelişemez bir halde bırakılmış.

Bugün iktidarın yaptığını on yıl hadi daha geri gidelim yirmi yirmi beş yıl öncesinde yapsaydık ve bunca acılar çekilmeseydi. Neden yaptırılmadı yıllarca? Yapılsaydı neler olurdu? Milletin kardeşliği çok daha güçlenecekti. Kürt kökenli vatandaşlara ekilen kin tohumlarının getirdiği düşmanlıklar büyümeden yok edilmiş olacaktı. Memleket binlerce evladını şehit vermeyecekti. 21. yüzyıla belki dünyanın ilk 10 ekonomisi içinde girecektik. Ağır sanayi hamlesini tamamlayacak çağın bilgi teknolojilerini de kurma ve marka geliştirme imkanını başkalarına kaptırmayacaktık. Yurdun her yanını modern karayollları ve demiryolları ile sarmış olacaktık. Doğu ve batı arasında bu oranda uçurum olmayacaktı. Enerjiye bu denli yüksek para harcamayacaktık. Bir türlü adaletle paylaştırmayı başaramadığımız yıllık toplam gelirimizin en azından yüzde onunu turizmden sağlayacaktık ve daha adaletli paylaşım sağlayacaktık. Sosyal kurumlarımız çok daha güçlü ve güven verir kurumlar olacaktı. Çiftçinin ürettiği ürünün karşılığını tam verecektik. Hayvancılıkta dünyaya ırk ihrac eder duruma gelecektik. AB üyesi olacaktık. Darbe anayasasını çoktan değiştirmiş olacaktık. Derin devlet güçleri yerine seçen ve seçilenler eliyle yönetilecektik. Siyaseti derin güçler yerine kendi temsilcileri eliyle yapacaktık. Devletin ufkunu açacak devlet ve iş adamlarını, düşünürlerini, sanatçılarını karanlık cinayetlere kurban vermeyecektik. Milleti cahil görmeyip, korku içinde bırakmayacaktık. Töre cinayetlerini unutmuş olacaktık. Adalete tam güveni sağlayacaktık. Adliyelerde yıllarca dava takip etmeyecektik. Eğitim ve öğretimi modern bir seviyeye getirecektik. Çocuklarımızın geleceği çok daha umutlu olacaktı. Mezun olduklarında iş bulma derdimiz olmayacaktı. İhracatı beş yüz milyar dolara çıkaracaktık. Depremde yıkılmayan binaları olan, nefes alınabilen modern şehirlere çoktan kavuşmuş olacaktık. Refah artmış olacaktı. Bu kadar çok çalışmak zorunda kalmayacaktık. Birbirimize tahammülümüz çok daha fazla olacaktı. Giydiğimize göre okul kapılarında seçilip reddedilmeyecektik. Özümüz, dinimiz ve geleneğimizi unutmayacaktık. Bütün bunları başarmış modern Türkiye’yi kimsenin engelleme hakkı olmamalı artık.

YEREL SEÇİM
Yerel seçimlere bir yıl kaldı. Seçim yarışı başladı diyebiliriz. Belediye başkanları yapacaklarını son kez bu yaz görücüye çıkaracaklar. Halka hizmet edeni halk takdir edecek. Hizmeti eksik edeni ya da etmeyeni de gönderecek. Bu kaçınılmaz. Bu seçimde belediye başkanlığına soyunacak olanlar projelerini şimdiden hazırlasınlar. Projelerinde de hizmeti temel alsınlar. Bu milletin ve ülkenin kaybettiği yıllar nedeniyle hizmete çok fazla ihtiyacı var çünkü.
 

2993 Defa Görüntülendi.

Anket

Bize Nasıl Ulaştınız?