SAĞLIKLI KENTLER

SAĞLIKLI KENTLER
Türkiye Cumhuriyetten bu yana sosyal ve ekonomik nedenlerle şehirlere göçü yaşamış ve halen de yaşamaktadır. Bunun sonucunda göç eden nüfusa yetecek sağlıklı kentler oluşturulamamıştır. Bu zaman zarfında bütün sorunlar bilinmesine rağmen yaşanan sıkıntıların giderecek küçük büyük uygulamalar bir türlü başlayamamıştır. Yıllarca yaşanan ihmalin biriktirdiği bozuk ve güvensiz yapılarla dolu kentler düzeltilemez hale gelmiştir. Bugün ise Hükümetin uyguladığı TOKİ projeleri ile Devlet, ne yerel yönetimler nede orada yaşayan özel sektör tarafından kurulamayan düzenli kentlerin oluşturulmasını üstlenmiştir. Üstlenme öyle büyük boyutlu bir hale gelmiştir ki kentler yıkılarak yeniden inşa edilecektir. Son çıkan afet riski taşıyan yapıların yıkılması ve yerlerine yeni yapılar yapılmasını sağlayacak yasa Cumhuriyet tarihinin en önemli yasalarından birini oluşturmaktadır. Bu yasayı eleştirirken önce etrafa bakarak kaç metrelik yollar etrafındaki ne tür binalarda sabahtan akşama yürürken, araç park ederken, çocukları nefes alamadığı, top koşturamadığı o hıphızlı atan kalpleri nedeniyle enerjilerini boşaltamadığı ve okullarda çıkardığı kavgalar, güneş girmediği için gün yüzü görmemiş çocukların kemikleri gelişemediği ve sağlıklı bir nesil yetişemediği, bu dengesizlikler nedeniyle kıskançlık ve hasetliklerin çoğaldığı gibi bunca sayılamayacak nice sıkıntılar çekerek yaşadığımızı düşünüp öyle eleştirmek gerekmektedir. Ayrıca deprem ve afetlerde yıkıntılar ve enkazlar altında kaybettiğimiz canları ve malları da hesaba katmak da çok anlamlı olacaktır. Bu yüzden şehirleri oluşturmakla birinci derecede sorumlu ve görevli yerel yönetimlerin bu işe hiç vakit kaybetmeden ve mazeret üretmeden başlamaları çocuklarımıza bırakacağımız en önemli miraslardan biri olacaktır. Çünkü şehir ve kasabalar fiziken ve ruhen sürekli yaşadığımız ve hep gözümüz önünde bulunan yerlerdir. Bu yerlerin sağlıklı olması hem fiziken hem de ruhen refahın en önemli sağlayıcıları olacaktır. 2013 yerel seçimlerinde bilin ki bu yönde başarılı yerel yönetimler seçimlerden yine zaferle çıkacaktır. Başaramayanlar ise vatandaşın vebali üstlerinde kalmaya devam edecektir.

TEZKERE MESELESİ
Suriye ile yaşanan kriz en sonunda ivedi bir tezkere çıkarılmasını gerektirdi. Tezkere konusu aslında bir başka konu için, hepimizin bildiği komşu ülkelerden sızan terörist sızmalar için hep gündemimizdeydi. Hükümet son Suriye bombalarına karşı inanılmaz hızlı bir uluslararası diplomasi sonucunda neredeyse aynı gün tezkereyi Meclisten çıkardı. Ertesi gün büyük şehirler başta olma üzere bazı diğer şehirlerde de tezkere aleyhinde gösteriler yapıldı. Yani Suriye her gün o zaman bize bomba atıp dursun bizde bakalım atmayın kardeşim diye yalvaralım mı yani. Hem de halkını yarım yüzyıldır despot bir şekilde yönetmiş ve şimdi o halkın yaşadığı her yeri başına yıkan ve onların çoğunu terörist ilan eden bir yönetime ne yapsaydık ya? Tezkere çıktı sanki Suriyeyi işgal edeceğiz. Bizi ülke ve devlet olarak da Suriye ile karıştırıyorlar herhalde. Ya da yürüyenlerin derdi başka herhalde.

BİZİM FARKIMIZ
Bugün gazetecilik çok zor hale geldi. İnternet sayesinde haberler alıntı yöntemi ile alınıp yapıştırılıp boyanıp süslenip haber diye satılıyor. Tam bu işin kompedanı olanlar da reklam kompedanı da oldukları için haberleri çalıp çırpmaya ve süslü internet sitelerinde bir zerre alınteri olmadan yayınlamaya devam ediyorlar. İl, ilçe, belde, köy, dağ bayır demeden gezerek yaptığımız bizzat röportajlar, fotoğraflar ile yaptığımız haberlerin kıymetini yine bilenler bilmekte buda bize yetiyor.16 yıldır sizlerlerleyiz….
 

2355 Defa Görüntülendi.

Anket

Bize Nasıl Ulaştınız?