ERKEN SEÇİM

Anayasa’nın 127. maddesi mahalli idareleri il, belediye veya köy halkının mahalli müşterek ihtiyaçlarını karşılamak üzere kuruluş esasları kanunla belirtilen ve karar organları, gene kanunda gösterilen, seçmenler tarafından seçilerek oluşturulan kamu tüzelkişileri olarak tanımlamıştır.

Mahalli idareleri ilgilendiren önemli yasalar birer reform yasaları olarak 2004 yılında yeniden yapılmıştı. Buna göre kuruluş ve görevleri ile yetkileri, yerinden yönetim ilkesine uygun olarak bu kanunlarla yeniden tanımlanmıştı. Sadece köylere ilişkin yasa henüz çıkmadı. Bu yasalar mahalli idareleri kalkınma ve refahın önemli kurumları haline getirmişti. O tarihten bu yana bu idareler çok güçlendi. Önemli bir değişim yaşadılar. Bugün bu yasaların varsa eksiklikleri düzeltilmeye veya tamamlanmaya çalışılıyor. 2009 mahalli idare seçimleri bu idarelerin güçlerine göre kendilerini gösterecek bir seçim olmadı. Çünkü bu yasalara alışkanlık ve uyum için biraz daha zaman geçmesi gerekiyordu. Önümüzdeki mahalli idare seçimleri bu idareler için önemli bir sınav olacak. Yeni büyükşehirler yasası ile de oy verecek seçmen kitlesinde de önemli bir değişiklik olacak. Bu yasa da çok önemli dönüşümler yaşatacak. Gereksiz birçok kaynak tasarruf edilecek ve yatırımlara yönlenecek. Belediyelerin gözleri ve ufukları bir kez daha dünyaya açılacak.

Anayasaya göre mahalli idarelerin seçimleri beş yılda bir yapılır. 2014'ün Mart ayında yapılması gereken yerel seçimler büyük ihtimalle altı ay kadar öne alınarak 2013 sonbaharında yapılacak. Sonra 2014’te cumhurbaşkanlığı, 2015’te ise milletvekilliği seçimleri yapılacak. Türkiye çok önemli seçimli yıllara girecek. Devletin maliyesi, seçim kurumları gibi ilgili kurumları da kendini ona göre hazırlıyor. Belediyelerde seçim startını verdiler ve son projelere isimlerini vermek için yoğun bir çalışma başladı. Beş yıllık vaat vermiş olsalar da bu vaatlerini ve yarım kalan yatırımlarının tümünü veya yüzde yetmiş seksenini tamamlayacaklar. Partiler anket çalışmalarına hız verdi. Yüce meclisin kararına sonuçta herkes saygı duyar.

Muhalefetin bir kısmı erken seçimi destekliyor, bir kısmı da anlaşılmaz bir şekilde desteklemiyor. Desteklemeyenler her seçimin partiler için bir umut olduğunu, ancak bu umudu yitirmiş oldukları görüntüsü vermekteler. En son ki mahalli seçimlerde AK Parti, %39, CHP %23, MHP %16, DTP %5 civarında oy almıştı. AK Parti'nin oyunu yüzde 50'nin üzerine çıkaracağını kabul etmişler görünüyorlar anlaşılan. Ayrıca kış şartlarında dağ dere tepe gezmekten, acılar yaşamaktan ilginç bir şekilde zevk duyuyorlar herhalde. Ülkemiz sıkıntılı dönemler geçiriyor. Doğunun belli yerlerinde bu seçimde de yine tehditle oylar kullanılacak. Terörden beslenenlere fırsat vermeden topyekün tüm ülke menfaatleri dikkate alınarak demokrasinin kuralları ile düşünmek ve hareket etmek gerekiyor. Başka bahaneler de bulmak mantıksız. Sonuçta iyi çalışan yerel yönetimler kazanacak ve kazanmalılar.

2403 Defa Görüntülendi.

Anket

Bize Nasıl Ulaştınız?