Yaşlıya, muhtaca şefkat, üretene destek

Kırıkkale / Sulakyurt Kaymakamı Yunus Can İnal

Sulakyurt Kaymakamlığı, başta yaşlılar olmak üzere muhtaç ve güçsüzlere devletin sıcaklığını sunarken hayvancılık ve tarım projeleriyle de üretene destekte bulunuyor. Kaymakam İnal, “En ücra yerdeki yaşlılarımıza ulaşıyoruz. Yoksul insanların ayağına kadar gidiyoruz” diyor.

Sulakyurt Kaymakamlığı, başta yaşlılar olmak üzere muhtaç ve güçsüzlere devletin sıcaklığını sunarken hayvancılık ve tarım projeleriyle de üretene destekte bulunuyor. Kaymakam Yunus Can İnal, en ücra yerdeki yaşlıya ulaştıklarını, yoksul insanların ayaklarına kadar gittiklerini “En ücra yerdeki yaşlılarımıza ulaşıyoruz. Yoksul insanların ayağına kadar gidiyoruz” diyor.

14 mahalleleri bulunduğunu, Kızılırmak’ın geçtiği vadilerdeki köylerin düz ve verimli bir araziye sahip olduğunu belirten İnal, nüfusun yüzde 30’unun ilçe merkezinde yaşadığını, halkın tarım, hayvancılık, inşaat ve toplum hizmeti sektörlerinde çalıştığını söyledi. İlçede konut sıkıntısı nedeniyle memurların Kırıkkale’de oturmayı tercih ettiğini belirten İnal, sulama suyunun yetersiz olması nedeniyle tarımda istenilen verimin elde edilemediğini söyledi.

Sağlık Meslek Yüksekokulu’nun açılmasının ekonominin canlanması açısından faydalı olacağına dikkat çeken ve ilçe ile Kızılırmak havzasında yeralan yerleşim yerleri arasındaki yol bağlantılarının iyileştirilmesinin Pazar imkanlarını artırabileceğini ifade etti.

Sulakyurt deresine dökülen atıklar nedeniyle bahçelerde meyve ve sebze üretiminin tümden terk edildiğini, ilçe halkının bahçeciliğe yeniden dönüşümünü sağlamak için derenin evsel atıklardan kurtarılması ve kanalizasyon deşarjının yeniden projelendirilmesi gerektiğini dile getiren İnal, sanayi tesisinin olmadığı ilçede 4 un değirmeni, 1 bulgur değirmeni bulunduğunu söyledi.

Tarım ve hayvancılığa destek
İnal, “Son yıllarda süt ve besi sığırcılığı, koyun yetiştiriciliği özendiriliyor. Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nce Dünya Bankası destekli 200 adet Süt Sığırcılığı Projesi onaylandı. Proje kapsamında hayvancılık yapanlara 6 yıl 6 eşit taksitte ödeme imkanı getirildi. 60 kovanlı arı yetiştiriciliği projesi, inekçilik projesi, 30 dekar alanda kapama ceviz bahçesi, 8 dekar alanda kapama badem bahçesi tesis edildi.

Çeltik tarımını geliştirmek amacıyla ekim alanını 6 bin dekara çıkarmayı hedefliyoruz. Buğday tarımına alternatif ürün ve nadas alanlarının azaltılması ile ilçemizde 200 dekar ekimi yapılan aspir tarımını 2012’de 500 dekara, çerezlik kabak yetiştiriciliğini de 250 dekardan 300 dekara çıkarmayı hedefledik. Buğday çeşit değiştirme projesini uygularken nohutta da yüksek verimli ve dayanıklı çeşitlerle üretim yapılan alanları artırdık” dedi. İnal, sözlerini şöyle sürdürdü:

Uzanan şefkat eli
2011 yılında fakir ve yardıma muhtaç kişilere gerekli yardımları yaptık. Küçük bir yardım yapıldığı takdirde kendi işini kurup topluma faydalı hale gelebilecek vatandaşlar için gelir getirici- iş kurma projeleri uyguladık. Evleri yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olan 6 ailenin evini yaptırdık, bir ailenin evinin bakım ve onarımını gerçekleştirdik. 637 öğrenciye giyim yardımı yapıldı, İstihdam Amaçlı Toplum Yararına Çalışma Projesi çerçevesinde 15 kişi çalıştırıldı ve 32 bin 500 fidan dikildi. 2011 yılında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’mız kanalıyla da 376 kişiye gıda, 20 kişiye barınma, 272 kişiye eğitim, 10 kişiye sağlık, 526 kişiye yakacak yardımı yapıldı. Ayrıca 3 proje desteği verildi. Son 4 yılda 4653 kişi Yeşil Kart sahibi oldu.

KÖYDES projeleri
2011 yılında KÖYDES kapsamında Sarıkızla- Yeniceli yolu ile Güzelyurt- Ayvatlı- Danacı yolunun 1. Kat asfalt yapımı, Danacı ve Ayvatlı köyünün menfez yapımı, Anbardere içme suyu tesisi geliştirme işi tamamlandı. Ayrıca Koru, Akkuyu ve Sarimbey’in su deposu tamir ve bakımı gerçekleştirildi. Yeniceli köyüne içme suyu sondaj kuyusu açılması için sondaj yapıldı ve su bulundu. Bu yıl isale hattı yapılacak. Çevrimli köyünün içme suyu projesi de tamamlandı.

 

1835 Defa Görüntülendi.

Anket

Bize Nasıl Ulaştınız?